MPS Executive Search

MPS Executive Search on ratkaisu etsiessäsi henkilöitä avaintehtäviin niin hallituksiin, ylimpään johtoon kuin vaativiin asiantuntijatehtäviin.

MPS Executive Search -prosessin aluksi konsultti paneutuu organisaation strategiaan ja henkilöstötilanteeseen, jonka pohjalta määritellään yhdessä asiakkaan kanssa kriteerit haettavalle henkilölle. Seuraavaksi suorahakukonsultti etsii yhdessä kokeneen research-konsultin kanssa ehdokkaita hyödyntämällä useita eri lähteitä. Ehdokkaiden taustan ja kokemuksen lisäksi arvioimme henkilön persoonan ja soveltuvuuden tehtävään.

Hallitusjäsenten suorahaku

Hallituksen jatkuva uudistaminen on yrityksen yksi tärkeimmistä johtamisen kehittämiseen liittyvistä tehtävistä. Hallituksen jäsenten hallittu vaihtuminen on merkki vireästä strategisesta otteesta. Yleinen haaste hallitusjäsenen valinnassa on määritellä, minkälaisia kriteerejä uuden hallitusjäsenen tulisi strategian toteuttamiseksi täyttää. Liian usein ehdokkaita haetaan vain omasta verkostosta, eikä kartoiteta ennakkoluulottomasti mahdollisuuksia myös muualta.

MPS Executive Searchin hallitusjäsenten suorahaku keskittyy hakemaan ammattimaisesti asiakkaan arvopohjaan, visioon, strategiaan ja kulloiseenkin kehitysvaiheeseen sopivaan rooliin hallitusehdokkaita. MPS tarjoaa myös laajan kokemuksen ja osaamisen hallitustyöskentelyn arvioimiseksi ja kehittämiseksi sekä omistajalinjausten tekemiseksi.

Ylimmän johdon suorahaku

Avainhenkilöiden rekrytointi on aina mittava ratkaisu. Suorahakuprosessin aluksi MPS Executive Searchin konsultti perehtyy työyhteisön tilanteeseen ottaen huomioon arvot, johtamiskulttuurin, vision, strategian ja olemassa olevat henkilöstöresurssit. Kerätyn tiedon pohjalta ja laajoja verkostoja hyödyntäen kartoitamme ja paikallistamme parhaat ehdokkaat avoimeen tehtävään.

Selvitämme huolellisesti ehdokkaan taustan, verkostot, kokemuksen, ammattitaidon, saavutukset, persoonallisuuden ja johtamisvalmiudet. MPS Executive Searchin konsultit ovat verkostoituneet pitkäjänteisesti ja laaja-alaisesti elinkeinoelämän ylimpään johtoon.

Tilanneanalyysi takaa onnistuneen rekrytoinnin

MPS Executive Searchin ainutlaatuinen tilanneanalyysi varmistaa ehdokkaan ja työyhteisön keskinäisen soveltuvuuden osana suorahakuprosessia. Tilanneanalyysi auttaa näin varmistamaan onnistuneen rekrytoinnin. Tilanneanalyysi kartoittaa johtamiskulttuurin, työyhteisön ominaisuudet, tilanteen ja odotukset uudelle työntekijälle. Tämä tieto edesauttaa tehtävään parhaiten sopivan henkilön tunnistamista ja menestymistä uudessa tehtävässä sekä tehostaa perehdyttämistä. MPS Executive Searchin tilanneanalyysin toteuttaminen antaa suorahaulle puolen vuoden takuun!

Suomen konsultit palveluksessasi

Klikkamalla nimeä näet konsultin henkilökuvauksen.
Muiden MPS maiden konsultit löydät maakohtaisilta sivuilta.

Executive Search konsultit


Marcus Herold
Marcus Herold

CEO and Chairman of the Board, MPS Enterprises, Senior Partner, Certified Business Coach
+358 20 746 9444
marcus.herold@mps.fi
Helsinki, Finland


Roy Herold
Roy Herold

Managing Director, MPS Executive Search, Senior Partner, Certified Business Coach
+358 40 060 1760
roy.herold@mps.fi
Helsinki, Finland


Jaana Jaatinen
Jaana Jaatinen

Senior Consultant, Certified Business Coach
+358 20 746 9690
jaana.jaatinen@mps.fi
Helsinki, Finland


Hannu Kainulainen
Hannu Kainulainen

Senior Consultant, Certified Business Coach
+358 20 746 9475
hannu.kainulainen@mps.fi
Helsinki, Finland


Seppo Kangas
Seppo Kangas

Senior Partner, Team Coach Oulu, Certified Business Coach
+358 20 746 9490
seppo.kangas@mps.fi
Oulu, Finland


Elina Koskela
Elina Koskela

Managing Director, MPS Career, Certified Business Coach
+358 20 746 9692
elina.koskela@mps.fi
Turku Helsinki, Finland


Jussi Kärkkäinen
Jussi Kärkkäinen

Senior Consultant, Executive Search; Banking and Finance Lead
+358 41 468 6341
jussi.karkkainen@mps.fi
Helsinki, Finland


Sari Salojärvi
Sari Salojärvi

Senior Consultant, Certified Business Coach
+358 41 466 6064
sari.salojarvi@mps.fi
Helsinki, Finland


Harri Viitanen
Harri Viitanen

Senior Partner
+358 20 746 9574
harri.viitanen@mps.fi
Tampere, Finland


Tomi Välimäki
Tomi Välimäki

Senior Partner, Certified Business Coach
+358 20 746 9450
tomi.valimaki@mps.fi
Turku, Finland

Research konsultit


Taina Heino
Taina Heino

Research Consultant
+358 20 746 9576
taina.heino@mps.fi
Helsinki, Finland


Aino-Maria Leivo
Aino-Maria Leivo

Research Consultant
+358 41 544 3872
aino-maria.leivo@mps.fi
Helsinki, Finland


Anne Malmi
Anne Malmi

Research Consultant
+358 20 746 9477
anne.malmi@mps.fi
Helsinki, Finland


Mia Niskanen
Mia Niskanen

Research Manager
+358 20 746 9414
mia.niskanen@mps.fi
Helsinki Tampere, Finland


Laura Rehunen
Laura Rehunen

Research Consultant
+358 20 746 9660
laura.rehunen@mps.fi
Helsinki, Finland


Merja Vesanen
Merja Vesanen

Research Consultant
+358 20 746 9679
merja.vesanen@mps.fi
Helsinki, Finland